Şablonlar

 1. Şablonlar belge oluşturma ve düzenleme işlemlerinde kolaylık sağlamak adına oluşturulmuş dinamik yapılardır.
 2. Yönetim menüsünü seçip açılan üst menülerden Şablonlar'ı seçiniz.Açılan kullanıcı grupları sayfasında tüm şablonlar listelenecektir. Yeni Ekle butonu ile yeni şablonlar ekleyebilir yada düzenlenmesi gereken şablonlar listeden seçip çift tık ile detaylı bilgilerine ulaşarak düzenleme yapabilirsiniz.(1,2,3)

  Menu Button

  Şekil 1

 3. Yeni Ekle butonuna tıklandıgında Yeni Şablonlar sayfası açılacaktır.Bu sayfadaki alanları teker teker inceleyelim.
  1. Ad alanına şablonun adı girilmelidir.
  2. Açıklama alanına şablonun açıklaması girilmelidir.
  3. Şablon Türü alanı şablonumuzun türünü belirlediğimiz bir alandır.Şablonlara birden fazla tür atanabilmektedir.Çünkü bu alanda şablonun Sayılı olup olmadığını (Sayılı Belge,İlişkili Belge) , şablonun uzantısını (Xaml,Doc,Xlsx,Rft) , şablonun yapısının belirlendiği(Gerçek,Sanal,Fiziksel) alandır.
  4. Sahip Editör alanı ise şablonda kullanılmasını istediğimiz editörlerleri seçtiğimiz alandır.Telerik editörü sorunsuz olsuğundan terxih edilmelidir.
  5. Sahip Kullanıcı alanı ise eklenen şablonu sadece bir kullanıcıya özel oluşturulmak istendiğinde kullanılabilecek bir alandır.Diğer türlü boş bırakılmalıdır.
  6. Sahip Birim alanı ise eklenen şablonu sadece bir birime özel oluşturulmak istendiğinde kullanılabilecek bir alandır.Diğer türlü boş bırakılmalıdır.
  7. Üstveri alanı ise şablona bir üstverinin atandığı bölümdür.Eklenen üstveriler ile şablon bu kısımda ilişkilendiriliyor.
  8. Aktif Mi şablonu aktif etme işlemini yapıyor.
  9. Belge Numarası Ne Zaman Alınsın alanında belgenin ne zaman veya hangi işlemden sonra sayı alması gerektiğini belirlediğimiz alandır.
  10. Belge Numarasını Katman Olarak Bas özelliği ile belge numarasına katman olarak tanımlayabilirsiniz.Eğer bu şeçenekte işlem yapılmaz ise sistem ayarı geçerli olacaktır.
  11. Paraflarda e-imza Kullanı işaretlersek şablon kullanıldığında paraf olarak eklenen bütün kullanıcılar e-imza kartını kullanarak paraf atabileceklerdir.Eğer bu şeçenekte işlem yapılmaz ise sistem ayarı geçerli olacaktır.
  12. İmzalarda e-imza Kullan işaretlersek şablon kullanıldığında imza olarak eklenen bütün kullanıcılar e-imza kartını kullanarak imza atabileceklerdir.Eğer bu şeçenekte işlem yapılmaz ise sistem ayarı geçerli olacaktır.
  13. Paraf Aşamasında Belge Düzenlenebilir seçeneği işaretlenirse bir belge paraflama anında üstünde değişiklikler yapılarak paraflayabilme özelliği kazandırılır. Böyle bir durumda belge üzerindeki önceki tüm işlemler iptal olarak değişiklik anından sonraki işlemler belge üstünde kayıt olarak kalır.Eğer bu şeçenekte işlem yapılmaz ise sistem ayarı geçerli olacaktır.Örn;
    A kulanıcısı B kullanıcına belge gönderdi.B kullanıcısı değiştirerek parafladığı zaman A kullanıcısının parafı iptal olur.
  14. İmza Aşamasında Belge Düzenlenebilir seçeneği işaretlenirse bir belge imza anında üstünde değişiklikler yapılarak imzalama özelliği kazandırılır. Böyle bir durumda belge üzerindeki önceki tüm işlemler iptal olarak değişiklik anından sonraki işlemler belge üstünde kayıt olarak kalır.Eğer bu şeçenekte işlem yapılmaz ise sistem ayarı geçerli olacaktır.Örn;
    A kulanıcısı B kullanıcına belge gönderdi.B kullanıcısı değiştirerek imzaladığı zaman A kullanıcısının işlemi iptal olur.
   1. Belge Son İmzada Ne Yapsın alanında bir belge imza işlemleri bittiği zaman otomatik havale işlemleri yaptırabildiğimiz bir alandır.Örn;
     Oluşturan Kullnacıya Bilgi İçin Gönder seçeneği seçilirse oluşturan kullanıcı belgesini akışa sunduğu zaman işlemi bittiğinde oluşturan kullnacıya bilgi için gönderecektir.
   Menu Button

   Şekil 2

  15. Şekil 2 de 5 numaralı Düzenle butonuna tıkladığınızda Şekil 3 deki tasarım ekranı gelecektir.Şekil 3 de 1 numaralı ribbon menüden taslağı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.Şekil 3 de 1 numaralı alan normal bir word programında bulunan özelliklerin hepsini kapsamaktadır. Altta bulunan Field butonu ile otomatik alanların görünürlük ayarlarını değiştirerek düzenlemeler yapabilirsiniz.Tamam butonu ile de değişiklikleri kayıt edebilirsiniz.(1,2,3,4)
  16. Menu Button

   Şekil 3

  17. Dinamik alanları üstveriler aracılığı ile şablonlara ekleyebilirsiniz.Bunun için Şekil 4 de bulunan 1 numaralı Mailings sekmesine tıklayınız. Mevcut sekmeye bağlı Metadata ve Property alanları açılacaktır.Metadata alanları ebys üstünde hazırladığımız üstverilerdir. Property alanları ise ebysde sabit(Konu,Sayı,Antet Başlığı,Dağıtım vs.) gelen alanlardır. Metadata yada Property alanlarınından eklemek istenilen alan seçilip Insert butonuna(4,5) basıldığında imlecin olduğu yere seçili alanı ekleyebilirsiniz.Şekil 4 de mavi(7),turuncu(6) ve yeşil(8) alanlarda örnek teşkil etmektedir.(1,2,3,4)
  18. Menu Button

   Şekil 4