Üstveriler

 1. Üstveriler sablonlarda düzen ve dinamik bir yapı için oluşturlmuş ayrıca dinamik alan ile şablon arasında ileitişimi sağlayan bir yapıdır.Diğer bir tabirle dinamik alanların gruplanarak şablonlarla dogrudan bağlantı kurabilmesine yarayan bir yapıdır.
 2. Yönetim menüsünü seçip açılan üst menülerden Üstveriler'i seçiniz.Açılan üstveriler sayfasında tüm üstveriler listelenecektir. Yeni Ekle butonu ile yeni üstveriler ekleyebilir yada düzenlenmesi gereken üstverileri listeden seçip çift tık ile detaylı bilgilerine ulaşarak düzenleme yapabilirsiniz.(1,2,3)

  Menu Button

  Şekil 1

 3. Yeni Ekle butonuna tıklandıgında Yeni Üstveriler sayfası açılacaktır.Açılan sayfa Üstveri Bilgileri ve Üstveri Dinamik Alanları diye iki bölümden oluşur. Üstveri Bilgileri bölümündeki alanlar şunlardır.
  1. Ad alanına üstveriye vereceğiniz adı giriniz.
  2. Açıklama alanına üstverinin açıklamasını giriniz.
  3. Üstveri Türü alanına Sistem Yöneticisi tarafından belirlenen üstveri türlerinden uygun olanı seçiniz.
  4. Aktif Mi seçeneğini işaretliyerek ilk işlemi tamamlayabilirsiniz.
  Menu Button

  Şekil 2

 4. Üstveri Dinamik Alanlar bölümünde ise oluşturulan üstveriye dinamik alan ataması yapılır.Bu kısımda üstveriye eklenen dinamik alanlar Yeni Taslak sayfasındaki Belge Verileri alanında otomatik çıkacaktır.Böylelikle bu bilgileride tam otomatik yaparak şablonlar üzerinde tam kontrol sağlanmış olacaktır.

  Şekil 3 de işaretli 3 numaralı alanda yer alan Dinamik Alanları Ekle butonu ile ekleyerek Şekil 3 de işaretli 2 numaralı alana istenilen dinamik alanları ekleyebilirsiniz. Şekil 3 de işaretli 2 numaralı alana eklenen dinamik alanlar mevcut üstveriye ait olan dinamik alanları temsil edecektir.

 5. Menu Button

  Şekil 3