Otomatik Alanlar

 1. Otomatik alanlar şablonlar için kullanılan bir yapıdır.Şablonlara dinamik alan olarak Otomatik Alan ataması yapılabilmektedir.Buda veritabanındaki bilgileri direk sablonlara aktarabileceğimiz anlamına gelmektedir.
  Örn;
   Bir şablon tasarladığımızı düşünelim.Bu şablonada kullanıcı adı yazdırılmak istensin.Şablon üstüne manuel olarak isim yazılabilir ama bu hatalarıda arkasından getirecektir.Kullanıcıları hatasız bir şekilde bulabilmem gerekli , işte bu durumlarda otomatik alan kullanılmalıdır.Peki kullanıcı adını nasıl otomatik bir alan yapabiliriz.İşte bunun için veritabanından kullanıcıları çekmememiz gerekiyor.Otomatik alanda yazacagımız sql sorgusu ile tüm kullanıcıları çekebileceksiniz.Bu şekilde sablona eklenen kullanıcılar hatasız bir şekilde veritabanından çekilecektir ve raporlamalarda hatasız sonuç alınabilecektir.
 2. Otomatik alan için ana menüden Yönetim'i seçiniz.Açılan üst menüden Otomatik Alan'a tıklayınız.Otomatik alanlar ekranda listelenecektir.Düzenleme yapmak için listeden düzenlenecek otomatik alana çift tıklayarak düzenleme ekranını açabilirsiniz.Eğer yeni bir otomatik alan eklemek isterseniz Yeni Ekle butonu ile ekleyebilirsiniz.(1,2,3).

 3. Yeni ekle butonu ile ekrana Yeni Otomatik Alan ekranı gelecektir.Otomatik Alan Bilgileri bölümünde yer alan yer alan alanları şöyle sıralayabiliriz.
  1. Ad ve Açıklama alanlarını uygun bir şekilde doldurunuz.
  2. From Cümlesi alanına verileri çekmek istediğiniz tabloyu yazıyorsunuz.
  3. Where Cümlesi alanına From Cümlesinde yazdığınız tabloya koşul cümlenizi yazıyorsunuz.
  4. Id Kolonu alanına tablonun id kolonunun ismini yazıyorsunuz(Genellikle Id ismindedir).
  5. Görüntülenen Kolon Adı alanına da From Cümlesinde belittiğiniz tablodan hangi kolonu çekmek isterseniz o kolonun adını yazıyorsunuz.
  6. Arama İçin Min. Karakter alanına da arama yapılacagı zaman kaç karakterden sonra arama işleminin başlayacagını belirtebilirsiniz. Eğer Arama İçin Min. Karakter alanı na 0(sıfır) değerini girersek eklenen otomatik alana tam otomatik(AutoComplete) özelliği değilde , açılan kutu(combobox) özelliği atanmış oluruz ve eklenen şablonlarda belge verisi alanında açılan kutu(combobox) şeklinde görülür.
  7. Aktif Mi alanınıda işaretliyerek otomatik alan kayıdını tamamlıyorsunuz.Son işlem olarak Test bölümünden yazdığınız sorgunun testini yapabilirsiniz.İşlemi kayıt etmek içinde Kaydet butonuna tıklayabilirsiniz. İptal etmek için İptal butonuna tıklayabilirsiniz.(1,2)